Asztalos dióhéjban

2022.04.16

Asztalosként dolgozni a legjobb szakma a világon. Ha nem így gondolnám, akkor nem ezt csinálnám. Minden munkám során van egy pont, amikor emlékeztetnem kell magam erre. Aztán minden munka során van egy másik pont, ami ezt eszembe juttatja.

"... egy csipetnyi romantika..."

Szakmák és hivatások jönnek-mennek, ahogy a világ változik. Az eszközökkel és lehetőségekkel együtt alakul át az ember szerepe, és ez a változás is egyre gyorsabban történik napjainkban. Évszázadokkal ezelőtt egy szakma vagy művesség generációkon át ugyanarra a tudásra és eszköz háttérre támaszkodott, míg ma már az 5-10 éves technológiák és ismeretek sokszor elavultnak számítanak. Ennek fényében komoly kérdést jelent számomra, hogy mit jelent a 21. században asztalosnak lenni.

Egy csipetnyi romantikát behozva már látom is magam előtt a félhomályos műhelyben a százesztendős gyalupad fölé görnyedő mesterembert, aki viseltes kezeivel a nagyapjától örökölt kézi gyaluval dolgozik az évek óta padláson száradó deszkákon. Mögötte a falon lógnak a kopottas vésők és fűrészek, a családi szerszámok. Érthető, hogy sokan őket tartják az igazi mestereknek, akik egy életen át tanulták és művelték a szakmát, örökölték és adták tovább a tudásukat. Meglehet, hogy sok munkájuk még ma is ékes dísze egy antik gyűjteménynek vagy kiállításnak. Remekművek. Mestermunkák. Műtárgyak. Kár, hogy szép lassan eltűnik ez a szakma is… gondolhatnánk könnyedén.

De mi lenne, ha hasonló korból jött orvos kezei alá kellene befeküdni, mondjuk egy rutin vakbélműtétre? A jó esetben forró vízben fertőtlenített kések alá, a fogak közé szorított puhafa harapórúddal csillapítva a fájdalmat. Nyilván nem egy kategória a kettő, mégis ez a párhuzam rávilágít, hogy ha konyhabútort akarok, akkor modern eszközöket és anyagokat ismerő szakemberhez akarok fordulni, és nem feltétlenül szempont, hogy áll a véső a kezében. Tovább haladva ezen a vonalon hamarosan oda jutunk, hogy 

egy asztalosnak két gépre van szüksége: egy laptopra és egy akkus csavarbehajtóra… és nagyot nem is tévedünk.

Szeretem a kettősségeket. Valahogy mindig közelebb visz a valósághoz, amikor látszólag ellentmondásos dolgokban teljesedek ki. Nincs ez másként az asztalos léttel sem. Kezdő vállalkozóként sokaktól kaptam azt a tanácsot, hogy döntsem el mivel akarok foglalkozni, szűkítsem a tevékenységi körömet, mert minden munkára nem lehet berendezkedni, gépeket fenntartani vagy piacot építeni. Szép lassan ez az útkeresés egyetlen tényszerű kérdésre redukálódott: tömörfa vagy forgácslap? A kettő együtt nem megy. Nem mehet. Nem mehet jól. Nem mehet elég jól.

Mostanáig sikerült elmenekülnöm a választás elől. Bő két év kevésnek bizonyult ahhoz, hogy döntésre jussak, és úgy tűnik, hogy ha az embernek van elég megrendelése, akkor nincs ideje ilyesmin gondolkozni. Helyette egyszerre építem a laminált forgácslapos ellátási láncomat és a tömörfa megmunkáló infrastruktúrát, és jelentem: elférnek egymás mellett. Csak jó nagy műhely kell.

Persze erre is lehet mondani, hogy két ló – egy fenék, meg lemaradok a többiektől, de az igazság az, hogy nehéz olyan versenyben veszteni, amiben az ember nem indul el.


© 2023 KORLA kézműves asztalos műhely
Minden jog fenntartva
Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen!